Answer:
a) W = - 318.26 J, b) W = 0
, c) W = 318.275 J
, d) W = 318.275 J
, e) W = 0
Explanation:
The work is defined by
W = F .ds = F ds cos θ
Bold indicate vectors
We create a reference system where the x-axis is parallel to the ramp and the axis and perpendicular, in the attached we see a scheme of the forces
Let's use trigonometry to break down weight
sin θ = Wₓ / W
Wₓ = W sin 60
cos θ = Wy / W
Wy = W cos 60
X axis
How the body is going at constant speed
fr - Wₓ = 0
fr = mg sin 60
fr = 15 9.8 sin 60
fr = 127.31 N
Y Axis
N - Wy = 0
N = mg cos 60
N = 15 9.8 cos 60
N = 73.5 N
Let's calculate the different jobs
a) The work of the force of gravity is
W = mg L cos θ
Where the angles are between the weight and the displacement is
θ = 60 + 90 = 150
W = 15 9.8 2.50 cos 150
W = - 318.26 J
b) The work of the normal force
From Newton's equations
N = Wy = W cos 60
N = mg cos 60
W = N L cos 90
W = 0
c) The work of the friction force
W = fr L cos 0
W = 127.31 2.50
W = 318.275 J
d) as the body is going at constant speed the force of the tape is equal to the force of friction
W = F L cos 0
W = 127.31 2.50
W = 318.275 J
e) the net force
F ’= fr - Wx = 0
W = F ’L cos 0
W = 0
An electric conductor is an element with free electrons in its outer orbit
We know that acceleration is change in velocity by time taken for that change.
In this case velocity change is 3.7 m/s
Time taken for this change = 60 ms = 
So acceleration of frog = 
= 61.66 m/
So acceleration of frog is 61.66 m/
o it is evident that frog is capable of remarkable accelerations.
Answer:
W = -510.98J
Explanation:
Force = 43N, 61° SW
Displacement = 12m, 22° NE
Work done is given as:
W = F*d*cosA
where A = angle between force and displacement.
Angle between force and displacement, A = 61 + 90 + 22 = 172°
W = 43 * 12 * cos172
W = -510.98J
The negative sign shows that the work done is in the opposite direction of the force applied to it.
Answer:
Force constant, k = 653.3 N/m
Explanation:
It is given that,
Weight of the bag of oranges on a scale, W = 22.3 N
Let m is the mass of the bag of oranges,


m = 2.27 kg
Frequency of the oscillation of the scale, f = 2.7 Hz
We need to find the force constant (spring constant) of the spring of the scale. We know that the formula of the frequency of oscillation of the spring is given by :



k = 653.3 N/m
So, the force constant of the spring of the scale is 653.3 N/m. Hence, this is the required solution.