<span>More coils of wire around the magnetic material. More current through the wire</span>
Answer:
The speed of the air leaving the hairdryer is 10m/s.
Explanation:
The thrust that the dryer produces is what keeps it elevated at an angle of 5° from the vertical; therefore, from the force diagram we get

putting in
,
and solving for
we get:



Now, this thrust produced is related to to the air ejection speed
by the relation

where
is the rate of air ejection which we know is

and since
,


putting this into equation (2) and the value of
we get:

which gives


which is the speed of the air ejected.
Answer:
Option (c) will be correct answer that is it will go 1.6 m
Explanation:
We have given that conveyor has the velocity u = 3.1 m/sec
Mass of the robot = 10 kg
static friction coefficient = 0.5 and kinetic friction coefficient = 0.3
Acceleration due to gravity g = 9.8 
Acceleration a = kinetic friction coefficient ×g = 0.3×9.8 = 2.94
Now according to third equation of motion

Finally velocity of the conveyor will be zero
So 
s = 1.6 m
So option (c) is correct option
Answer:
d = 380 feet
Explanation:
Height of man = perpendicular= 130 feet
Angle of depression = ∅ = 70 °
distance to bus stop from man = hypotenuse = d = 130 sec∅
As sec ∅ = 1 / cos∅
so d = 130 sec∅ or d = 130 / cos∅
d = 130 / cos(70°)
d = 380 feet