The formula for potential energy is PE=mgh
It can have that high of a potential energy if it's relative height what super high.
Answer:
5.843 m
Explanation:
suppose that the arrow leave the bow with a horizontal speed , towards he bull's eye.
lets consider that horizontal motion
distance = speed * time
time = 40/ 37 = 1.081 s
arrow doesnot have a initial vertical velocity component. but it has a vertical motion due to gravity , which may cause a miss of the target.
applying motion equation
(assume g = 10 m/s²)

Arrow misses the target by 5.843m ig the arrow us split horizontally
1000 kcal because you only get 10% of the energy of the thing you eat
Answer:
Part(a): The angular acceleration is
.
Part(b): The angular displacement is
.
Explanation:
Part(a):
If
be the initial angular speed, final angular speed and angular acceleration of the centrifuge respectively, then from rotational kinematic equation, we can write

where '
' is the time taken by the centrifuge to increase its angular speed.
Given,
,
and
. From equation (
), the angular acceleration is given by

Part(b):
Also the angular displacement (
) can be written as

Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
a. <span>FM GmMmr2
</span>= 6.67 x 10-11N.m2kg27 .35 x 1022 kg 70 kg 3.78 x 108 m2
<span>= 2.40 x 10-3 N
b. </span><span>FE GmEmr2
= 6.67 x 10-11 N.m2kg 25 .97 x 1034 kg (70kg) 6.38 x 106 m2
=685 N
FMFE 2.40 x 10-3N685 N= 0.0004%</span>