We solve this using special
relativity. Special relativity actually places the relativistic mass to be the
rest mass factored by a constant "gamma". The gamma is equal to 1/sqrt
(1 - (v/c)^2). <span>
We want a ratio of 3000000 to 1, or 3 million to 1.
</span>
<span>Therefore:
3E6 = 1/sqrt (1 - (v/c)^2)
1 - (v/c)^2 = (0.000000333)^2
0.99999999999999 = (v/c)^2
0.99999999999999 = v/c
<span>v= 99.999999999999% of the speed of light ~ speed of light
<span>v = 3 x 10^8 m/s</span></span></span>
Answer:
560 N/m
Explanation:
F = kx
75 N = k (0.61 m − L)
210 N = k (0.85 m − L)
Divide the equations:
2.8 = (0.85 − L) / (0.61 − L)
2.8 (0.61 − L) = 0.85 − L
1.708 − 2.8L = 0.85 − L
0.858 = 1.8L
L = 0.477
Plug into either equation and find k.
75 = k (0.61 − 0.477)
k = 562.5
Rounded to two significant figures, k = 560 N/m.
The mass of one washer is 0.0049 kg.
The mass of two washers is 0.0098 kg.
The mass of three washers is 0.0147 kg.
The mass of four washers is 0.0196 kg.
Explanation:
According to Dalton's atomic theory, all the atoms are individual, all the atoms of the same element are identical in properties and mass, the compound is formed from two or more kinds of the atoms, all the matter is made up of small atoms and the chemical reaction is a rearrangement of the atoms.
The discoveries which contradicts the components of Dalton's atomic theory from the given discoveries are:
Nuclear reactions can change an atom of one element into an atom of another element.
Atoms of a given element can have different numbers of neutrons.
Atoms contain smaller particles: protons, neutrons, and electrons.
Answer:

Explanation:
The standard form of the 2nd order differential equation governing the motion of mass-spring system is given by

Where m is the mass, ζ is the damping constant, and k is the spring constant.
The spring constant k can be found by




The damping constant can be found by



Finally, the mass m can be found by



Where g is approximately 32 ft/s²

Therefore, the required differential equation is


The initial position is

The initial velocity is
