We solve this using special
relativity. Special relativity actually places the relativistic mass to be the
rest mass factored by a constant "gamma". The gamma is equal to 1/sqrt
(1 - (v/c)^2). <span>
We want a ratio of 3000000 to 1, or 3 million to 1.
</span>
<span>Therefore:
3E6 = 1/sqrt (1 - (v/c)^2)
1 - (v/c)^2 = (0.000000333)^2
0.99999999999999 = (v/c)^2
0.99999999999999 = v/c
<span>v= 99.999999999999% of the speed of light ~ speed of light
<span>v = 3 x 10^8 m/s</span></span></span>
Answer:
at the top
Explanation:
Potential energy is the stored energy, mechanical energy,
or energy possessed by by virtue of the position of an object.an example of potential energy is the energy that a ball possesses by virtue of its sitting at the top of the stairs it being about to roll down the stairs.
Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as




To develop this problem we will apply the concepts related to the Doppler effect. The frequency of sound perceive by observer changes from source emitting the sound. The frequency received by observer
is more than the frequency emitted by the source. The expression to find the frequency received by the person is,

= Frequency of the source
= Speed of sound
= Speed of source
The velocity of the ambulance is


Replacing at the expression to frequency of observer we have,


Therefore the frequency receive by observer is 878Hz
Answer:
Speed of comet before collision is

Explanation:
Correction: (As stated after collision comet moves away from moon so velocity of moon and moon and comet must be opposite in direction. as spped of moon after collision is −4.40 × 10^2km/h so that comet's must be 5.740 × 10^3km/h instead of -5.740 × 10^3km/h)
Solution:

Case is considered as partially inelastic collision, by conservation of momentum
