In general, how do you find the average velocity of any object falling in a vacuum? (Assume you know the final velocity.) Multiply the final velocity by final time. 3. Calculate : Distance, average velocity, and time are related by the equation, d = v • t A
Answer:
at y=6.29 cm the charge of the two distribution will be equal.
Explanation:
Given:
linear charge density on the x-axis, 
linear charge density of the other charge distribution, 
Since both the linear charges are parallel and aligned by their centers hence we get the symmetric point along the y-axis where the electric fields will be equal.
Let the neural point be at x meters from the x-axis then the distance of that point from the y-axis will be (0.11-x) meters.
<u>we know, the electric field due to linear charge is given as:</u>

where:
linear charge density
r = radial distance from the center of wire
permittivity of free space
Therefore,





∴at y=6.29 cm the charge of the two distribution will be equal.
Answer:
last answer
Explanation:
gripping it with the blade facing downward is the most efficient and safe way to use an exacto knife
Answer:
I1 = 0.772 A
Explanation:
<u>Given</u>: R1 = 5.0 ohm, R2 = 9.0 ohm, R3 = 4.0 ohm, V = 6.0 Volts
<u>To find</u>: current I = ? A
<u>Solution: </u>
Ohm's law V= I R
⇒ I = V / R
In order to find R (total) we first find R (p) fro parallel combination. so
1 / R (p) = 1 / R1 + 1/ R2 ∴(P) stand for parallel
R (p) = R1R2 / ( R1 + R2)
R (p) = (5.0 × 9.0) / (5.0 + 9.0)
R (p) = 3.214 ohm
Now R (total) = R (p) + R3 (as R3 is connected in series)
R (total) = 3.214 ohm + 4.0 Ohm
R (total) = 7.214 ohm
now I (total) = 7.214 ohm / 6.0 Volts
I (total) = 1.202 A
This the total current supplied by 6 volts battery.
as voltage drop across R (p) = V = R (p) × I (total)
V (p) = 3.214 ohm × 1.202 A = 3.864 volts
Now current through 5 ohms resister is I1 = V (P) / R1
I1 = 3.864 volts / 5 ohm
I1 = 0.772 A
The half-life equation
in which <em>n </em>is equal to the number of half-lives that have passed can be altered to solve for <em>n.</em>
<em>
</em>
<em>
</em>
Then, the number of half-lives that passed can be multiplied by the length of a half-life to find the total time.
<em>2 * 5700 = </em>11400 yr