Answer:
Temperature decreases because the number of collision of the molecules decreases as they escape or evaporate. Molecules are in constant motion. Increase in temperature leads to increase in average kinetic energy of the molecules.
Answer:
v=5.86 m/s
Explanation:
Given that,
Length of the string, l = 0.8 m
Maximum tension tolerated by the string, F = 15 N
Mass of the ball, m = 0.35 kg
We need to find the maximum speed the ball can have at the top of the circle. The ball is moving under the action of the centripetal force. The length of the string will be the radius of the circular path. The centripetal force is given by the relation as follows :

v is the maximum speed

Hence, the maximum speed of the ball is 5.86 m/s.
Hello!
A stretched spring has 5184 J of elastic potential energy and a spring constant of 16,200 N/m. What is the displacement of the spring?
0.57 m
0.64 m
0.80 m
1.25 m
Data:



For a spring (or an elastic), the elastic potential energy is calculated by the following expression:

Where k represents the elastic constant of the spring (or elastic) and x the deformation or displacement suffered by the spring.
Solving:









Answer:
The displacement of the spring = 0.8 m (or 0.80 m)
_________________________________________
I Hope this helps, greetings ... Dexteright02! =)
Answer:
-10.9 rad/s²
Explanation:
ω² = ω₀² + 2α(θ - θ₀)
Given:
ω = 13.5 rad/s
ω₀ = 22.0 rad/s
θ - θ₀ = 13.8 rad
(13.5)² = (22.0)² + 2α (13.8)
α = -10.9 rad/s²