Answer:
Explanation:
Given
Two block are connected by rope 
rope is attached to block 2
suppose
is a force applied to Rope
Applied force
=Tension in Rope 2

where a=acceleration of system
Tension in rope
is denoted by 

divide 1 and 2 we get

also 



Answer:
(A) 374.4 J
(B) -332.8 J
(C) 0 J
(D) 41.6 J
(E) 351.8 J
Explanation:
weight of carton (w) = 128 N
angle of inclination (θ) = 30 degrees
force (f) = 72 N
distance (s) = 5.2 m
(A) calculate the work done by the rope
- work done = force x distance x cos θ
- since the rope is parallel to the ramp the angle between the rope and
the ramp θ will be 0
work done = 72 x 5.2 x cos 0
work done by the rope = 374.4 J
(B) calculate the work done by gravity
- the work done by gravity = weight of carton x distance x cos θ
- The weight of the carton = force exerted by the mass of the carton = m x g
- the angle between the force exerted by the weight of the carton and the ramp is 120 degrees.
work done by gravity = 128 x 5.2 x cos 120
work done by gravity = -332.8 J
(C) find the work done by the normal force acting on the ramp
- work done by the normal force = force x distance x cos θ
- the angle between the normal force and the ramp is 90 degrees
work done by the normal force = Fn x distance x cos θ
work done by the normal force = Fn x 5.2 x cos 90
work done by the normal force = Fn x 5.2 x 0
work done by the normal force = 0 J
(D) what is the net work done ?
- The net work done is the addition of the work done by the rope, gravitational force and the normal force
net work done = 374.4 - 332.8 + 0 = 41.6 J
(E) what is the work done by the rope when it is inclined at 50 degrees to the horizontal
- work done by the rope= force x distance x cos θ
- the angle of inclination will be 50 - 30 = 20 degrees, this is because the ramp is inclined at 30 degrees to the horizontal and the rope is inclined at 50 degrees to the horizontal and it is the angle of inclination of the rope with respect to the ramp we require to get the work done by the rope in pulling the carton on the ramp
work done = 72 x 5.2 x cos 20
work done = 351.8 J
Answer:
the expected distance is 4.32 m
Explanation:
given data
half life time = 1.8 ×
s
speed = 0.8 c = 0.8 × 3 ×
to find out
expected distance over
solution
we know c is speed of light in air is 3 ×
m/s
we calculate expected distance by given formula that is
expected distance = half life time × speed .........1
put here all these value
expected distance = half life time × speed
expected distance = 1.8 ×
× 0.8 × 3 ×
expected distance = 4.32
so the expected distance is 4.32 m
Answer:14 m
Explanation:
Given
Vertical jump make by the dolphin is given by 
Suppose the dolphin jump with an initial velocity of 
so u is given by 
If dolphin launches at an angle
then maximum horizontal range is given by
assuming the of Dolphin to be Projectile so range is given by

substitute the value of 


Range will be maximum for 
thus 