Answer:
The energy of this particle in the ground state is E₁=1.5 eV.
Explanation:
The energy
of a particle of mass <em>m</em> in the <em>n</em>th energy state of an infinite square well potential with width <em>L </em>is:

In the ground state (n=1). In the first excited state (n=2) we are told the energy is E₂= 6.0 eV. If we replace in the above equation we get that:

So we can rewrite the energy in the ground state as:



Finally

The photon can be absorbed and the energy of the photon is exactly equal to the energy-level difference between the ground state and the level d.
Answer:
817.5 Pa
Explanation:
From Bernoulli's equation, considering thst there is no height difference then
P1+½d(v1)²=P2+½d(v2)²
P1-P2=½d(v2²-v1²)
∆P=½d(v2²-v1²)
Where P represent pressure, d is density and v is velocity. Subscripts 1 and 2 represent inside and outside. ∆P is tge change in pressure
Given the speed at roof top as 128 km/h, we convert it to m/s as follows
128*1000/3600=35.555555555555=35.56 m/s
Velocity at the bottom of roof is 0 m/s
Density is given as 1.293 kg/m³
∆P=½*1.293*(35.56²-0)=817.5 Pa
Answer:
The end of the meter stick with the deflated balloon should have risen into the air. ... The only way the balloon could have lost mass is if the air that was inside it has mass. With this experiment you have shown that air takes up space and has mass, so you have proven that air is matter.
Explanation: