Answer:
Mass of shot (m) = 4 kg
Explanation:
Given:
Velocity (v) = 15 m/s
Mechanical kinetic energy (K.E) = 450 J
Find:
Mass of shot (m) = ?
Computation:
Mechanical kinetic energy (K.E) = 1/2mv²
Mechanical kinetic energy (K.E) = [1/2](m)(15)²
450 = [1/2](m)(15)²
900 = 225 m
Mass of shot (m) = 4 kg
Answer:

Explanation:
<em><u>Considering the density & specific heat capacity of coffee to be equal to that of water.</u></em>
<em><u>GIVEN:</u></em>
- density

- specific heat

- mass of coffee,

- initial temperature of coffee,

- final temperature of coffee,

- power rating of oven,

- time taken to reach the final temperature,

<u>Heat released by the coffee to come to 60°C:</u>


\ J[/tex]
<u>Now the energy used by the oven in the given time:</u>



Now the efficiency:


Answer:
145.8 cm³ of paint
Explanation:
d₁ = Smaller diameter paintball = 5 cm
d₂ = Larger diameter paintball = 9 cm
V₂ = Volume of larger diameter paintball
Volume of smaller diameter paintball

Similarly

Dividing the above two equations, we get

∴ The larger one hold 163.296 cm³ of paint