Answer:
v_f = 17.4 m / s
Explanation:
For this exercise we can use conservation of energy
starting point. On the hill when running out of gas
Em₀ = K + U = ½ m v₀² + m g y₁
final point. Arriving at the gas station
Em_f = K + U = ½ m v_f ² + m g y₂
energy is conserved
Em₀ = Em_f
½ m v₀ ² + m g y₁ = ½ m v_f ² + m g y₂
v_f ² = v₀² + 2g (y₁ -y₂)
we calculate
v_f ² = 20² + 2 9.8 (10 -15)
v_f = √302
v_f = 17.4 m / s
Answer:
Da=(1/4)Db
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
When s = Da, t = t

When s = Db, t = 2t

Dividing the two equations

Hence, Da=(1/4)Db
Work formula:
W = F * d
F 1 = 40 N, d 1 = 6 m;
F 2 = 30 N; d 2 = 6 m.
W ( Cindy ) = 40 * 6 = 240 Nm
W ( Andy ) = 30 * 6 = 180 Nm
The difference of their amounts if work:
240 Nm - 180 Nm = 60 nm
hope it helps!
Answer:
d). X-rays
Explanation:
X -rays are also called photons. They are a packet of electro magnetic radiation. X rays originate from the shell of the electron. X rays are highly penetrating, and have a shorter wavelength than alpha particles and the beta particles. They are similar to the gamma rays which are also has a high penetrating power and easily pass through the human body.
Thus X rays can penetrate a skin tissue upto 2 cm thickness.
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to Force of Friction and Torque given by the kinematic equations of motion.
The frictional force by definition is given by

Our values are here,



Replacing,

Consider the center of mass of the body half its distance from the floor, that is d = 0.85 / 2 = 0.425m. The torque about the lower farther corner of the refrigerator should be zero to get the maximum distance, then

Re-arrange for x,





Then we can conclude that 1.42m is the distance traveled before turning.