The chemical formula for water, H2o means that each water molecule contains one oxygen atom and two hydrogen atoms. This is the formula for water which has a liquid form, a solid form as ice, and also a gaseous form as water vapor.
Answer: The volume of an irregularly shaped object is 0.50 ml
Explanation:
To calculate the volume, we use the equation:

Density of object = 
mass of object = 3.0 g
Volume of object = ?
Putting in the values we get:


Thus the volume of an irregularly shaped object is 0.50 ml
<u>Answer:</u>
Mass of base ball
<u>Explanation:</u>
Circumference of baseball = 2πr = 23 cm
So radius of baseball = 3.66 cm =
m
Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.
Mass of proton =
kg
Diameter of proton =
m
Radius of proton =
m
Volume of ball = 
Now substituting all values in Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.


So mass of base ball
Answer:
The change in gravitational potential energy of the hiker = 2869685 J
Explanation:
Potential Energy: This is the energy possessed by a body, due to its change in position in the gravitational field. The unit of potential energy is Joules (J)
From the question,
Change in gravitational potential energy = Energy of the hiker at the top of Mt. Whitney - Energy of the hiker at the floor of Death valley.
ΔEp = mgh₂ - mgh₁
ΔEp = mg(h₂-h₁)........................... Equation 1
Where ΔEp = change in Potential Energy of the hiker, m = mass of the hiker, g = acceleration due to gravity, h₁ = lowest point in Death valley, h₂ = Elevation of Mt. Whitney.
Given: m = 65.0 kg, h₁ = -85 m ( because is a valley), h₂ = 4420 m,
Constant: g = 9.8 m/s²
Note: The h₁ is negative because is below sea level.
Substituting into equation 1
ΔEp = 65×9.8×[4420-(-85)]
ΔEp = 637(4420+85)
ΔEp = 637(4505)
ΔEp = 2869685
ΔEp = 2869685 J.
Thus the change in gravitational potential energy of the hiker = 2869685 J
NOTE: The given question is incomplete.
<u>The complete question is given below.</u>
The human eye contains a molecule called 11-cis-retinal that changes conformation when struck with light of sufficient energy. The change in conformation triggers a series of events that results in an electrical signal being sent to the brain. The minimum energy required to change the conformation of 11-cis-retinal within the eye is about 164 kJ/mole. Calculate the longest wavelength visible to the human eye.
Solution:
Energy (E) = 164 kJ/mole
E = 164 kJ/mole = 164 kJ /6.023 x 10²³
= 2.72 x 10⁻²² kJ = 2.72 x 10⁻¹⁹J
Planck's constant = 6.6 x 10⁻³⁴ J s,
Speed of light = 3.00 x 10⁸ m/s
Let the required wavelength be λ.
Formula Used: E = hc / λ
or, λ = hc / E
or, λ = (6.6 x 10⁻³⁴ J s)× (3.00 x 10⁸ m/s) / (2.72 x 10⁻¹⁹J)
or, λ = 7.28 x 10⁻⁷ m
or, λ = (7.28 x 10⁻⁷ m) ×( 1.0 x 10⁹ nm / 1.0 m)
or, λ = (7.28 x 10² nm)
or, λ = 728 nm
Hence, the required wavelength will be 728 nm.