A tennis player who is recovering from an ankle injury and is not allowed to change directions can maintain her cardio fitness level by using the rowing machine, the stationary bike with one leg, or swimming. These activities do not require a change in direction. These activities will not give strain to the injured part.
Answer:
28.8 %
Explanation:
The efficiency of an engine is given by:

where
W is the useful work done
is the heat in input
For this machine, we have
W = 15.0 kJ is the work done
is the heat exchausted to the cold reservoir, so the total amount of heat in input is

And so the efficiency is

which corresponds to 28.8 %.
First thing plot a right angle with angle of elevation of 35degrees as shown in figure then use SOHCAHTOA.
Ay/Helicopter = sin 35
Ay = 86 sin 35 = 36.8237
Ax/Helicopter = cos 35
Ax = 86 cos 35 = 77.7175
Note: I ignore the negative signs coz they signify direction
Answer:
Q1: 3.2km
Q2: 4.8K
Explanation:
Q1:
So db is the distance of bird, and dr is the distance of runner
db = 2vr and the distance of bird is going to be 2 times greater than the runner.
formulas: db = 2vr & db = 2dr
- db = 2dr
- L + (L - x) = 2x
- 2L - x = 2x
- 2L = 3x
- x =
L
Insert it in x =
L
(2.4km) = 1.6km
Now we use formula db = 2dr
- db = 2L - x
- db = 2(2.4km) - 1.6km
- <u>db = 3.2km</u>
Q2:
Formulas: Vr = L /Δt & Vb = db/Δt
- Vr = L/ Δt ⇒ Δt =



(Km cancel each other)
- Vb = db/Δt ⇒ db = VbΔt
- 13.6km/hr

- <u>4.8km</u>
(hr cancel each other)
Hope it helps you :)