I think it’s c. if not i’m sorry!!
When the system is experiencing a uniformly accelerated motion, there are a set of equations to work from. In this case, work is energy which consist solely of kinetic energy. That is, 1/2*m*v2. First, let's find the final velocity.
a = (vf - v0)/t
2.6 = (vf - 0)/4
vf = 10.4 m/s
Then W = 1/2*(2100 kg)*(10.4 m/s)2
W = 113568 J = 113.57 kJ
For the answer to the question above, this is the maximum displacement, the spring has only elastic potential energy.
spring is constant @ 5 N/m
maximum displacement = 2 cm = 0.02 m
elastic potential energy = 1/2 kx²
= 0.5 x 5 x 0.02²
So the answer would be
= 0.001 Joules
Answer:
C. the area of the rectangle plus the area of the triangle under the line
Explanation:
Based on the information provided, the velocity vs. time graph is a line with a positive slope and a y-intercept of (0, 3). The displacement is the area under this line. This area can be divided into a triangle and a rectangle. So of the options available, C is the correct one.