Answer:
if the river is 5km wide and is flowing at 4km/hr. eastwards find by scale ... Find either by scale drawing or by calculation (1) the direction in which he must ... He could row his boat directly across the river to point C and then run to B, or he ... A man who can swim at 5km/h in still water swims towards the east to cross arriver.
Explanation:
Answer :
The number of vacancies (per meter cube) = 5.778 × 10^22/m^3.
Explanation:
Given,
Atomic mass of silver = 107.87 g/mol
Density of silver = 10.35 g/cm^3
Converting to g/m^3,
= 10.35 g/cm^3 × 10^6cm^3/m^3
= 10.35 × 10^6 g/m^3
Avogadro's number = 6.022 × 10^23 atoms/mol
Fraction of lattice sites that are vacant in silver = 1 × 10^-6
Nag = (Na * Da)/Aag
Where,
Nag = Total number of lattice sites in Ag
Na = Avogadro's number
Da = Density of silver
Aag = Atomic weight of silver
= (6.022 × 10^23 × (10.35 × 10^6)/107.87
= 5.778 × 10^28 atoms/m^3
The number of vacancies (per meter cube) = 5.778 × 10^28 × 1 × 10^-6
= 5.778 × 10^22/m^3.
A simple electromagnet consisting of a coil of wire wrapped around an iron core. <u><em>A core of ferromagnetic material like iron serves to increase the magnetic field created.</em></u> The strength of magnetic field generated is proportional to the amount of current through the winding.
your answer is b :)
I LOVE YOUR PROFILE PICTURE!!!
Answer:
An electromagnet is made by forming a coil around a soft iron bar (known here as the metal) such as a nail or screw and connect with an insulated copper wire (known here as the electric current conductor) the ends of the wound copper is then connected separately to the positive and negative terminals of a battery (known here as the source of electric current)
The north seeking needle of the magnetic compass will move away when brought close to the north pole of the formed electromagnet which can then be labelled N
The magnetic compass needle will be attracted to the south pole of the electromagnet which can then be labelled S
Explanation:
An electromagnet is an electric powered magnet that is formed (temporarily) by the perpendicular movement of electric current with respect to a metal core
The magnitude and the poles of an electromagnet can be changed by changing the magnitude and the direction of flow of the electric current respectively.
1 in=2.54 cm=(2.54 cm)(1 m/100 cm)=0.0254 m
Therefore:
1 in=0.0254 m
1 in³=(0.0254 m)³=1.6387064 x 10⁻⁵ m³
Therefore:
8.06 in³=(8.06 in³)(1.6387064 x 10⁻⁵ m³ / 1 in³)≈1.321 x 10⁻⁴ m³.
Answer: 8.06 in³=1.321 x 10⁻⁴ m³