Answer
given,
mass of the ball = 3 kg
swing in vertical circle with radius = 2 m
work done by the gravity = ?
work done by the tension = ?
Work done by the gravity = - m g Δh
Δ h = 2 + 2 = 4 m
Work done by the gravity =
= -117.6 J
work done by gravity is equal to -117.6 J
Work done by tension will be equal to zero.
Zero because tension is always perpendicular to velocity
work done by tension is equal to 0 J
Answer:attract each other
Explanation:
When two-sphere, one with a negative charge and another neutral is brought close together but do not touch then they try to attract each other.
This because of the polarization of the neutral sphere as it is placed in the vicinity of a negatively charged sphere. The negatively charged sphere will induce the positive charge in the neutral sphere and they will attract each other according to Columb law.
Answer:
(1) An object that’s negatively charged has more electrons than protons.
(2) An object that’s positively charged has fewer electrons than protons.
(3) An object that’s not charged has the same number of electrons than protons.
Explanation :
Objects have three subatomic particles that are Electrons, protons, and neutrons.
Protons and neutrons are found in the nucleus and electrons rotate or move outside the nucleus. Naturally, protons are positively charged, neutrons have no charge, and electrons are negatively charged.
Therefore, an object that is negatively charged has more electrons than protons. An object that is not charged has the same number of electrons than protons. An object that is positively charged has fewer electrons than protons.
Answer:
Explanation:
Solution:
- We are to develop a circuit that has an input of available battery 9.0 V and has an output potential difference of 3.0 V
- We are given:
Battery ..... 9.0 V
Resistors ... 10 Kohms
- We will develop a potential divider circuit by placing a few resistors in series and then connecting in between resistors to get our desired voltage.
- How many resistors should we use ?
We know that if we add series resistance in a circuit the current decreases proportionally. However, the potential difference across resistors also changes.
- Our desired voltage is a ratio of input battery voltage.
Input / Output = 9 / 3 = 3
We can use this ratio as the number of "Identical resistors" that can be placed in series to give us the desired voltage. Note: This would not be true if we did not had any identical resistors.
- We will place 3, 10 Kohms resistors in series.
- To verify we will calculate the potential difference across each resistor. The current of the total circuit is:
I = V / R_eq
R_eq = 3*R = 30 kohms
I = 9 / 30,000 = 0.0003 Amps
- Now the potential difference for each resistor:
V = I*R_each
V = 0.0003*(10,000)
V = 3.0 V
- We can take two leads across any 10 kohms resistor and the potential difference across the leads would be the desired voltage 3.0 V.