I don’t know what the angle is in your diagram so I used the angle from the vertical.
Answer: The spring of the spring is 25 N/m.
Explanation:
Mass of the body = 25 g= 0.025 kg (1 kg = 1000 g)
Oscillation is 4 sec = 20
Oscillation in 1 sec =
Frequency of the vibration of the spring = 
Force constant can be calculated bu using the relation between the frequency and, mass and spring constant 'k'



The spring of the spring is 25 N/m.
Answer:
s = 23.72 m
v = 21.56 m/s²
Explanation:
given
time to reach the ground (t) = 2.2 second
we know that
a) s = u t + 0.5 g t²
u = 0 m/s
g = 9.8 m/s²
s = 0 + 0.5 × 9.8 × 2.2²
s = 23.72 m
b) impact velocity
v = √(2gh)
v = √(2× 9.8 × 23.72)
v = √464.912
v = 21.56 m/s²
We are missing an important piece of information needed to answer this question: the number of kcal Charles losses per day. However, we can come up with a general equation in which kcal/day is the only independent variable.
We know that it takes 3500 kcal to lose one pound. To lose 5 pounds, Charles needs to lose 5 x 3500 kcal = 17,500 kcal.
To find how many days it takes Charles to lose 17,500 kcal (5 pounds), we must divide that amount by the number of kcal Charles loses per day.
Here is the equation to calculate that number
Number of days= 17500 / (kcal per day)
If given calories, remember that 1000 calories = 1 kcal, and .001 kcal = 1 cal
Electric field strength = resistivity of copper x current density
where
p= 1.72 x 10^-8 <span>ohm meter
diameter = 2.05mm=.00205 m
current = 2.75 A
</span>get first the current density:
current density = current/ cross section area
find the cross section area
cross section area = pi.(d/2)^2;
cross section = 3.3 006x10-6 m^2
substitute the values
current density = 2.75A/3.3006x 10-6m^2
current density=35.55 x1 0^2 A/m^2
Electric field stregnth =1.72 x 10^-8 ohm meter x 35.55 x10^2 A/m^2
Electric field stregnth= 46.415 Volts/m
The electric field strength of copper is 46.415 V/m.