Answer:
24.348mm
Explanation:
NB: I'll be attaching pictures so as to depict missing mathematical expressions or special characters which are not easily found on keyboards
K = d / €^n
Note : d represents the greek alphabet epsilion.
K = 345 / 0.02⁰.²² = 816mPa
The true strain based upon the stress of 414mPa =
€= (€/k)^1/n = (414/816)¹/⁰.²² = 0.04576
However the true relationship between true strain and length is given by
€ = ln(Li/Lo)
Making Li the subject of formula by rearranging,
Li = Lo.e^€
Li = 520e⁰.⁰⁴⁵⁷⁶
Li = 544.348mm
The amount of elongation can be calculated from
Change in L = Li - Lo = 544.348 - 520 change in L = 24.348mm.
Answer:

Explanation:
Given the absence of non-conservative force, the motion of the coin is modelled after the Principle of Energy Conservation solely.



The moment of inertia of the coin is:

After some algebraic handling, an expression for the maximum vertical height is derived:




Answer:
Distance: 4.6km Displacement= -0.2km
Explanation:
Total distance: 1.5+2.4+0.7= 4.6 km
Displacement: 1.5-2.4+0.7= -0.2km
The displacement may also be 0.2km, it just depends on if it wants it negative or not.
Answer:
solved
Explanation:
a) F_net = (F2 - F3)i - F1 j
b) |Fnet| = sqrt( (F2 - F3)^2 + F1^2)
= sqrt( (9- 5)^2 + 1^2)
= 4.123 N
c) θ = tan^-1( (Fnet_y/Fnet_x)
= tan^-1( -1/(9-5) )
= -14.036°
Answer:
energy carried by the current is given by the pointyng vector
Explanation:
The current is defined by
i = dQ / dt
this is the number of charges per unit area over time.
The movement of the charge carriers (electrons) is governed by the applied potential difference, when the filament has a movement the drag speed of these moving electrons should change slightly.
But the energy carried by the current is given by the pointyng vector of the electromagnetic wave
S = 1 / μ₀ EX B
It moves at the speed of light and its speed depends on the properties of the doctor and is not disturbed by small changes in speed, therefore the current in the circuit does not change due to this movement