You can reason it out like this:
-- The car starts from rest, and goes 8 m/s faster every second.
-- After 30 seconds, it's going (30 x 8) = 240 m/s.
-- Its average speed during that 30 sec is (1/2) (0 + 240) = 120 m/s
-- Distance covered in 30 sec at an average speed of 120 m/s
= 3,600 meters .
___________________________________
The formula that has all of this in it is the formula for
distance covered when accelerating from rest:
Distance = (1/2) · (acceleration) · (time)²
= (1/2) · (8 m/s²) · (30 sec)²
= (4 m/s²) · (900 sec²)
= 3600 meters.
_________________________________
When you translate these numbers into units for which
we have an intuitive feeling, you find that this problem is
quite bogus, but entertaining nonetheless.
When the light turns green, Andy mashes the pedal to the metal
and covers almost 2.25 miles in 30 seconds.
How does he do that ?
By accelerating at 8 m/s². That's about 0.82 G !
He does zero to 60 mph in 3.4 seconds, and at the end
of the 30 seconds, he's moving at 534 mph !
He doesn't need to worry about getting a speeding ticket.
Police cars and helicopters can't go that fast, and his local
police department doesn't have a jet fighter plane to chase
cars with.
Sample Response: Zamir and Talia’s total distances are different because they walked different paths in the maze. Zamir took a longer path. However, they had the same displacement because they both ended at the same position.
As absurd as the concept is, we must assume that a croissant
can fall 300.5 meters through the moisture-laden, perfumed and
polluted Parisian air with no air resistance whatsoever.
Acceleration due to gravity on Earth: 9.8 m/s²
Distance in clean,
unimpeded free-fall = (1/2) (acceleration) x (time²)
300.5 m = (1/2) (9.8 m/s²) (T²)
Divide each side
by (4.9 m/s²): (300.5 m) / (4.9 m/s²) = T²
Take the square root
of each side: T = √(300.5/4.9) (s²)
= 7.831 seconds .
Answer:
B_o = 1.013μT
Explanation:
To find B_o you take into account the formula for the emf:

where you used that A (area of the loop) is constant, an also the angle between the direction of B and the normal to A.
By applying the derivative you obtain:

when the emf is maximum the angle between B and the normal to A is zero, that is, cosθ = 1 or -1. Furthermore the cos function is 1 or -1. Hence:

hence, B_o = 1.013μT
I'm assuming you want the first law of thermodynamics.
The First Law of Thermodynamics states that heat is a form of energy and cannot be created or destroyed. It can, however, be transferred from one location to another and can be converted into other forms of energy.