Answer:

Explanation:
Mass of the ship (m) = 6.9 × 10⁷ kg
Speed of the ship (v) = 33 km/h
First, let us convert the speed from km/h to m/s using the conversion factor.
We know that, 1 km/h = 5/18 m/s
So, 33 km/h = 
Now, we know, the momentum of an object only depends on its mass and speed. Momentum is independent of the length of the object.
So, here, length of the ship doesn't play any role in the determination of the momentum.
Magnitude of momentum of the ship = Mass × Speed
= 
= 
Therefore, the magnitude of ship's momentum is
.
P = m * v
v = {3i - 4j} = square root (3^2 + 4^2) = 5
P = 20 * 5
P = 100 kg m/s
A perfect elastic collision is defined as one in which there is no loss of kinetic energy in the collision. An inelastic collision is one in which part of the kinetic energy is changed into another form of energy in the collision. Well hope this answers your question :)
Answer:
The acceleration of the cart is 1.0 m\s^2 in the negative direction.
Explanation:
Using the equation of motion:
Vf^2 = Vi^2 + 2*a*x
2*a*x = Vf^2 - Vi^2
a = (Vf^2 - Vi^2)/ 2*x
Where Vf is the final velocity of the cart, Vi is the initial velocity of the cart, a the acceleration of the cart and x the displacement of the cart.
Let x = Xf -Xi
Where Xf is the final position of the cart and Xi the initial position of the cart.
x = 12.5 - 0
x = 12.5
The cart comes to a stop before changing direction
Vf = 0 m/s
a = (0^2 - 5^2)/ 2*12.5
a = - 1 m/s^2
The cart is decelerating
Therefore the acceleration of the cart is 1.0 m\s^2 in the negative direction.