Answer:
W = -510.98J
Explanation:
Force = 43N, 61° SW
Displacement = 12m, 22° NE
Work done is given as:
W = F*d*cosA
where A = angle between force and displacement.
Angle between force and displacement, A = 61 + 90 + 22 = 172°
W = 43 * 12 * cos172
W = -510.98J
The negative sign shows that the work done is in the opposite direction of the force applied to it.
Answer:
Scalar product is between ║A║ ║ B║ and -║A║ ║ B║
Explanation:
Dot product between vec A and vec B is
A.B = ║A║ ║ B║ cos θ
Here, both ║A║ and ║B║ are positive and value of cos θ depends upon θ and lies between 1 and -1
So, Scalar product is between ║A║ ║ B║ and -║A║ ║ B║
Answer:
<h2>5.6kW</h2>
Explanation:
Step one:
given
mass m= 24kg
distance moved= 6m
time taken= 4seconds
Step two:
Required
power
but work done is the force applied at a distance, and the power is the work done time the time taken
Work done= F*D
F=mg
W= mg*D
W=24*9.81*6
W=1412.6J
Power P= work * time
P=1412.6*4
p=5650.5W
P=5.6kW
Answer:
90.9 seconds
Explanation:
m = Mass of liquid = Volume×Density
c = Specific heat
= Change in temperature
t = Time taken
Room temperature = 75 °F
Converting to Celsius

Heat required to raise the temperature of water

Power

Efficiency of the plate

Heat required to raise the temperature of water


Time taken to heat the aceton is 90.9 seconds
Answer:
- asses disease progression and tissue function
- utilize a biologically active molecule
- utilize a radionuclide tracer
Explanation: