(a) 907.5 N/m
The force applied to the spring is equal to the weight of the object suspended on it, so:

The spring obeys Hook's law:

where k is the spring constant and
is the stretching of the spring. Since we know
, we can re-arrange the equation to find the spring constant:

(b) 1.45 cm
In this second case, the force applied to the spring will be different, since the weight of the new object is different:

So, by applying Hook's law again, we can find the new stretching of the spring (using the value of the spring constant that we found in the previous part):

(c) 3.5 J
The amount of work that must be done to stretch the string by a distance
is equal to the elastic potential energy stored by the spring, given by:

Substituting k=907.5 N/m and
, we find the amount of work that must be done:

Answer:
All the observers are correct.
Explanation:
This is simply a problem of reference frames from which the motion of the book is being viewed by the various observers.
From their various reference frames, they are all correct.
Observer A must be in the inertial reference frame.
<em>Observers who can explain the behavior of the book and the car by using the relationship between the sum of the forces and changing velocity are said to be observers in inertial reference frames.</em>
This is clearly shown by what observer A noticed. There was a relative motion between the book and the car as she pointed out, making her to be in an inertial reference frame.
<em>Similarly, observers in inertial reference frames can also explain the changes in velocity of objects by considering the forces exerted on them by other objects.</em>
This is shown by observer B as he is able to notice how the force of the car affects the velocity of the book.
Observer C is actually in a non-inertial reference frame, as newtons law of force motion relationship are no longer observed. This occurs in the non inertial reference frame.
Power is the energy in a system per time. It will have units of Watts which is equal to joules per second. It can be expressed as:
P = E / t
where E = Force x distance
P = Fd / t
t = Fd / P
t = 8 (9.72) / 3.0
t = 25.92 s
Answer:
Explanation:
Using the efficiency formula;
Efficiency = Work done by the machine (output)/work done on the machine (input) ×100%
Efficiency =w/50 ×100
90 = 100w/50
Cross multiply
90×50 = 100W
4500 = 100W
W = 4500/100
W = 45Joules
Hence the lever does 45Joules of work on its load
2) Mechanical Advantage= Load/Effort
Given
MA = 4
Load = 500N
4 = 500/Effort
Effort = 500/4
Effort =125N
Hence the effort required to lift the load is 125N
Answer:
The correct dose = 1454.54 mg
and The jnfusion rate = 41.67 gitt/hr
Explanation: the correct dose will be 50mg/kg × kg/2.2 × 64lb
= 1454.54 mg
infusion rate will be
10 gtts/ml × 50mg/6 × 30/60
Infusion rate = 15000/360
= 41.67 gitt/hr