Answer:C
Explanation:
Mass energy of hydrogen fusing into helium
Answer:
a ) 2.13 X 10⁶ m/s .
b ) 1.28 X 10⁶ m/s
Explanation:
When electrons are repelled by negative plates and attracted by positive plates , it will increase their kinetic energy.
Increase in their energy = 4.15 eV
= 4.5 X 1.6 X 10⁻¹⁹ J
= 6.64 x 10⁻¹⁹ J
Initial kinetic energy
= 1/2 mv²
= 1/2 x 9.1 x 10⁻³¹ x ( 1.76 x 10⁶)²
= 14.09 X 10⁻¹⁹ J
Total energy
= 6.64 x 10⁻¹⁹+14.09 X 10⁻¹⁹
= 20.73 x 10⁻¹⁹
If V be the increased velocity
1/2 m V² = 20.73 X 10⁻¹⁹
.5 X 9.1 X 10⁻³¹ V² = 20.73 X 10⁻¹⁹
V = 2.13 X 10⁶ m/s .
b ) When electrons are released from positive plate , their speed are reduced because of attraction between electrons and positively charge plates.
Initial kinetic energy
= 14.09 x 10⁻¹⁹ J (see above )
reduction in kinetic energy
= 6.64 x 10⁻¹⁹ J ( See above )
Total energy with electron -
= 14.09 x 10⁻¹⁹ - 6.64 x 10⁻¹⁹
= 7. 45 x 10⁻¹⁹ J .
If V be the energy of electrons reaching the negative plate,
1/2 m V² =7. 45 x 10⁻¹⁹
V = 1.28 X 10⁶ ms⁻¹
We can solve this problem using the force equation.
Force = Mass * Acceleration
2kg * 4m/s = 8 N
The net force required to keep the object moving at this speed and in this direction is 8 N.
Velocity = fλ
where f is frequency in Hz, and λ is wavelength in meters.
2.04 * 10⁸ m/s = 5.09 * 10¹⁴ Hz * λ
(2.04 * 10⁸ m/s) / (5.09 * 10¹⁴ Hz ) = λ
4.007*10⁻⁷ m = λ
The wavelength of the yellow light = 4.007*10⁻⁷ m
D = V0t + 0.5at^2
Where d is the distance
V0 is the initial velocity
A is the acceleration
T is time
From the graph a = 4/3 m/s2
D = 0(3) + 0.5( 4/3 m/s2) ( 3 s)^2
D = 6 m