Archimedes principle states
that
F1 / A1 = F2 / A2
F2 = (A2 / A1) * F1
Also, formula for the force is
F = mg. Formula for the area of the cylinder is A = πr^2, therefore we get
F2 = (πr2^2 / πr1^2) * mg
Since the diameter of the
cylinders are 2 cm and 24 cm, r1 = 12 and r2 = 1.
Substituting the values to the
derived equation, we get
F2 = (π 1^2 / π 12^2) * 2400 * 9.8
F2 = 163.3333 N
<span> </span>
Answer:
6N
Explanation:
Given parameters:
Pressure applied by the woman = 300N/m²
Area = 0.02m²
Unknown:
Force applied = ?
Solution:
Pressure is the force per unit area on a body
Pressure =
Force = Pressure x area
Force = 300 x 0.02 = 6N
Answer:
Explanation:
Animal 1 because it takes 3s to go 25 meters 3.5s to go 50 meters and 5s to go 75 meters while the others take longer.
Answer:
Explanation:
Given mg = 4N .
m = 4 / g
At the bottom of the swing let centripetal acceleration be a
T - mg = ma
9 - 4 = ma
5 = 4 a / g
a = 5g / 4