In quantum mechanics, particularly the wave-particle theory, it states that light behaves like a wave or a particle. For the wave behavior, its movement is measured in wavelengths while the time for each wavelength is the frequency. For the particle behavior, according to Planck, the energy of the photon (light particle) is determined as
E = hc/wavelength, where h is the Planck's constant (<span>6.626 x 10-34 J-s per particle) and c is the speed of light ( 3 x 10^8m/s)
As you can see, the energy of the photon is INVERSELY PROPORTIONAL to the wavelength with the Planck's constant as the constant of proportionality.</span>
Answer: The direction of the electric field, E→, is pointed in the +y direction.
Explanation:
One can use the right hand rule to illustrate the direction of travel of an electromagnetic and thereby get the directions of the electric field, magnetic field and direction of travel of the wave.
The right hand rule states that the direction of the thumb indicate the direction of travel of the electromagnetic wave (<em>in this case the -z direction</em>) and the curling of the fingers point in the direction of the magnetic field B→ (<em>in this case the +x direction</em>), therefore, the electric field direction E→ is in the direction of the fingers which would be pointed towards the +y direction.
<span>The key equation is going to come from Mr Planck: E=h \nu
Where h is Plancks constant; and ν is the frequency. This equation gives you the energy per photon at a given frequency. Alas, you're given wavelength, but that's easy enough to convert to frequency given the following equation:
c= lambda / nu
where c is the speed of light; λ (lambda) is the wavelength; and ν is again frequency. As soon as you know the energy of a photon with a wavelength of 550nm, you should know how many photons you would require to accumulate 10^-18J. Be careful with your units.</span>
Answer:
(a)F= 3.83 * 10^3 N
(b)Altitude=8.20 * 10^5 m
Explanation:
On the launchpad weight = gravitational force between earth and satellite.
W = GMm/R²
where R is the earth radius.
Re-arranging:
WR² / GM = m
m = 4900 * (6.3 * 10^6)² / (6.67 * 10^-11 * 5.97 * 10^24) = 488 kg
The centripetal force (Fc) needed to keep the satellite moving in a circular orbit of radius (r) is:
Fc = mω²r
where ω is the angular velocity in radians/second. The satellite completes 1 revolution, which is 2π radians, in 1.667 hours.
ω = 2π / (1.667 * 60 * 60) = 1.05 * 10^-3 rad/s
When the satellite is in orbit at a distance (r) from the CENTRE of the earth, Fc is provided by the gravitational force between the earth and the satellite:
Fc = GMm/r²
mω²r = GMm / r²
ω²r = GM / r²
r³ = GM/ω² = (6.67 * 10^-11 * 5.97 * 10^24) / (1.05 * 10^-3)²
r³ = 3.612 * 10^20
r = 7.12 * 10^6 m
(a)
F = GMm/r²
F=(6.67 * 10^-11 * 5.97 * 10^24 * 488) / (7.12 * 10^6 )²
F= 3.83 * 10^3 N
(b) Altitude = r - R = (7.12 * 10^6) - (6.3 * 10^6) = 8.20 * 10^5 m