The question is missing, but I guess the problem is asking for the distance between the cliff and the source of the sound.
First of all, we need to calculate the speed of sound at temperature of

:

The sound wave travels from the original point to the cliff and then back again to the original point in a total time of t=4.60 s. If we call L the distance between the source of the sound wave and the cliff, we can write (since the wave moves by uniform motion):

where v is the speed of the wave, 2L is the total distance covered by the wave and t is the time. Re-arranging the formula, we can calculate L, the distance between the source of the sound and the cliff:
Answer:
Explanation:
From the data it appears that A is the middle point between two charges.
First of all we shall calculate the field at point A .
Field due to charge -Q ( 6e⁻ ) at A
= 9 x 10⁹ x 6 x 1.6 x 10⁻¹⁹ / (2.5)² x 10⁻⁴
= 13.82 x 10⁻⁶ N/C
Its direction will be towards Q⁻
Same field will be produced by Q⁺ charge . The direction will be away
from Q⁺ towards Q⁻ .
We shall add the field to get the resultant field .
= 2 x 13.82 x 10⁻⁶
= 27.64 x 10⁻⁶ N/C
Force on electron put at A
= charge x field
= 1.6 x 10⁻¹⁹ x 27.64 x 10⁻⁶
= 44.22 x 10⁻²⁵ N
Combine all of the x's on one side of the equation and then finish the problem!
Answer: Option (c) is the correct answer.
Explanation:
Physical properties are the properties in which there is no change in chemical composition of a substance. On the other hand, chemical properties are the properties which change the chemical composition of a substance.
For example, when water boils at
then it changes into vapor state whereas when water freezes at
then it changes state from liquid to solid.
This means only physical state of water is changing and there is no change in chemical composition of water.
Hence, we can conclude that best option describing given information is that these are the physical changes water undergoes.
Answer:
The minutes hand travels 39.60 cm.
Explanation:
Note: a clock has a shape of a circle, the minutes hand is the radius, and the travel of the minutes hand forms a arc.
Length of an arc = ∅/360(2πr)
L = ∅/360(2πr).................... Equation 1π
Where L = length of an arc, ∅ = angle formed by an arc, r = radius of the arc.
Given: ∅ = 252°, r = 9 cm, π = 3.143.
Substituting these values into equation 1,
L = 252/360(2×3.143×9)
L = 0.7×2×3.143×9
L = 39.60 cm.
Thus the minutes hand travels 39.60 cm.