Answer:
0.0002°, 0.1691°, 0.338°
Explanation:
Difference between the two line = 5.97 * 10-⁸m
d = 1 / N
N = 5.0 * 10³
d = 2.0 * 10⁴m
nL = Nsin¤
For first order
588.995 * 10-⁹ = 2.0 * 10-⁴ sin ¤
Sin¤ = 2.944*10-³
¤ = sin-¹ 0.002944
¤ = 0.1687°
First order ¤ =
Sin-¹(589.592*-⁹ / 2.0 * 10-⁴)
Sin-¹ (0.002947) = 0.1689°
Angular separation = 0.1689 - 0.1687 = 0.0002°
Second order ¤ = sin-¹ [2 (589.59*10-⁹ / 2.0*10-⁴)] = sin-¹ (0.005895)
Second order ¤ = 0.3378°
Angular difference = 0.3378° - 0.1687° = 0.1691°
Third order ¤ = sin-¹ [3(589.59*10-⁹ /2.0*10-⁴] = 0.5067°
Angular difference = 0.5067° - 0.1687° = 0.338°
Answer:
v_avg = 2.9 cm/s
Explanation:
The average velocity of the object is the sum of the distance of all its trajectories divided the time:

x_all is the total distance traveled by the object. In this case you have that the object traveled in the first trajectory 165cm-15cm = 150cm, and in the second one, 165cm - 25cm = 140cm
Then, x_all = 150cm + 140cm = 290cm
The average velocity is, for t = 100s

hence, the average velocity of the object in the total trajectory traveled is 2.9 cm/s
Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J
Answer: there are 15 coins of $2 and 18 coins of $5
Explanation:
I will answer in English.
X is the number of $5 coins.
Y is the number of $2 coins.
We have the system of equations:
Y + X = 33
Y*2 + X*5 = 120
first, we must isolate one of the variables in one of the equations and then replace it in the other equation, let's isolate Y in the first equation:
Y = 33 - X.
Then we can replace it in the other equation:
(33 - X)*2 + X*5 = 120
66 - X*2 + X*5 = 120
X*3 = 54
X = 54/3 = 18
and using the equation for Y.
Y = 33 - X = 33 - 18 = 15
So there are 15 coins of $2 and 18 coins of $5
Answer:
a) p = m1 v1 + m2 v2
, b) dp / dt = m1 a1 + m2 a2
, c) It is equivalent to force
dp / dt = 0
Explanation:
In this problem we have two blocks and the system is formed by the two bodies.
Part A. Initially they ask us to find the moment of the whole system
p = m1 v1 + m2 v2
Part B.
Find the derivative
dp / dt = m1 dv1dt + m2 dv2 / dt
dp / dt = m1 a1 + m2 a2
Part C.
Let's analyze the dimensions
m a = [kg] [m / s2] = [N]
It is equivalent to force
Part d
Acceleration is due to a net force applied
Part e
The acceleration of block 1 is due to the force exerted by block 2 during the moment change
Part f
Force of block 1 on block 2
True f12 = m1a1 f21 = m2a2
Part g
By the law of action and reaction are equal magnitude F12 = f21
Part H
dp / dt = 0
Isolated system F12 = F21 and the masses are constant. The total moment is only redistributed