Answer:
r = 71.8⁰
Explanation:
given,
refractive index of the glass 1 = 1.70
refractive index of glass 2 = 1.58
angle of incidence = 62°
angle of refraction =?
using Snell's law


1.7 ×sin 62 ^0 = 1.58× sin r

sin r = 0.95
r = sin⁻¹(0.95)
r = 71.8⁰
angle of refraction =r = 71.8⁰
Plastic is used in many things like bags, toys, nd certain products. Plastic is very durable nd flexible :) hope i helped a bit c;
Answer:
In this case, the index of seawater replacement is 1.33, the index of refraction of air is 1, which is why the angle of replacement is less than the incident angle, so the fish seems to be closer
In the opposite case, when the fish looked at the face of the man, the angle of greater reason why it seems to be further away
Explanation:
This exercise can be analyzed with the law of refraction that establishes that a ray of light when passing from one medium to another with a different index makes it deviate from its path,
n₁ sin θ₁ = n₂ sin θ₂
where n₁ and n₂ are the refractive indices of the incident and refracted means and the angles are also for these two means.
In this case, the index of seawater replacement is 1.33, the index of refraction of air is 1, which is why the angle of replacement is less than the incident angle, so the fish seems to be closer
1 sin θ₁ = 1.33 sin θ₂
θ₂ = sin⁻¹ ( 1/1.33 sin θ₁)
In the opposite case, when the fish looked at the face of the man, the angle of greater reason why it seems to be further away
Answer:
a = 4.72 m/s²
Explanation:
given,
mass of the box (m)= 6 Kg
angle of inclination (θ) = 39°
coefficient of kinetic friction (μ) = 0.19
magnitude of acceleration = ?
box is sliding downward so,
F - f = m a
f is the friction force
m g sinθ - μ N = ma
m g sinθ - μ m g cos θ = ma
a = g sinθ - μ g cos θ
a = 9.8 x sin 39° - 0.19 x 9.8 x cos 39°
a = 4.72 m/s²
the magnitude of acceleration of the box down the slope is a = 4.72 m/s²
efficiency= [useful energy transferred ÷ total energy supply]×100%
So, [5500÷10000]×100%=0.55×100
=55%