Answer:
the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Explanation:
From wave,
v = λf................ Equation 1
Where v = velocity of the wave, λ = wavelength of the wave, f = frequency of the wave.
Given: f = 1200 Hz, λ = 120 cm = 1.2 m
Substitute into equation 1
v = 1200(1.2)
v = 1440 m/s.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave,
make λ the subject of formula in equation 1
λ = v/f............. Equation 2
Given: f = 600 Hz, v = 1440 m/s
Substitute into equation 2
λ = 1440/600
λ = 2.4 m or 240 cm.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave instead, the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Answer:
Sorry cant find the answer but i hope you got it right and if you didn't you'll still do great. :)
Explanation:
Answer:
56400Joules
Explanation:
The quantity of heat required is expressed as;
Q = mL
m is the mass = 25g = 0.025kg
L is the latent heat of vaporization for steam = 2.256×10^6J/kg
Substitute into the formula as shown;
Q = 0.025×2.256×10^6
Q = 56400Joules
Hence the quantity of hear required is 56400Joules
Answer:
Explanation:


= 250 moles.
N = n×6.02×
= 1.505×
Total charge = (1.505×
) × (1.6×
)
= 2.4×
C.
Answer:
The transverse displacement is
Explanation:
From the question we are told that
The generally equation for the mechanical wave is

The speed of the transverse wave is 
The amplitude of the transverse wave is 
The wavelength of the transverse wave is 
At t= 0.150s , x = 1.51 m
The angular frequency of the wave is mathematically represented as

Substituting values


The propagation constant k is mathematically represented as

Substituting values


Substituting values into the equation for mechanical waves
