Answer:
The most correct option is;
B. 10 km
Explanation:

Where:
y = Distance between the two headlights
d = Aperture of observers eye
λ = Wavelength of light
L = Distance between the observer and the headlight
Therefore, from the above solution, the distance between the observer and the headlights is 9386.066 km which is approximately 10 km.
Also we have
sinθ = y/L = 1.22 (λ/d)
sinθ = 1.22×10⁻⁴ rad
1) 15 / 12 = 1.25 ratio
2) to increase acceleration 1.25 times (with same F, or same engine) you have to lower mass 1.25 times
3) 1515/1.25 = 1212 kg
choose A
Answer:
T=1022.42 N
Explanation:
Given that
l = 32 cm ,μ = 1.5 g/cm
L =2 m ,V= 344 m/s
The pipe is closed so n= 3 ,for first over tone


f= 129 Hz
The tension in the string given as
T = f²(4l²) μ
Now by putting the values
T = f²(4l²) μ
T = 129² x (4 x 0.32²) x 1.5 x 10⁻³ x 100
T=1022.42 N
Answer:
Explanation:
Given
mas of block 
speed of block 
spring constant 
As the mass collides with the spring its kinetic energy is converted to the Elastic Potential energy of the spring



