Answer:
So length of pendulum is 143.129 m
Explanation:
We have given period of simple pendulum is 2 sec
We have to find the length of simple pendulum
Let the length of pendulum is l
Acceleration due to gravity
is
Time period is given by 
So 

Squaring both side

l =143.129 m
So length of pendulum is 143.129 m
Answer:
his is an example of the transformation of gravitational potential energy into kinetic energy
Explanation:
The game of juggling bowling is a clear example of the conservation of mechanical energy,
when the bolus is in the upper part of the path mechanical energy is potential energy; As this energy descends, it becomes kinetic energy where the lowest part of the trajectory, just before touching the hand, is totally kinetic.
At the moment of touching the hand, a relationship is applied that reverses the value of the speed, that is, now it is ascending and the cycle repeats.
Therefore this is an example of the transformation of gravitational potential energy into kinetic energy
Answer:
(a) 104 N
(b) 52 N
Explanation:
Given Data
Angle of inclination of the ramp: 20°
F makes an angle of 30° with the ramp
The component of F parallel to the ramp is Fx = 90 N.
The component of F perpendicular to the ramp is Fy.
(a)
Let the +x-direction be up the incline and the +y-direction by the perpendicular to the surface of the incline.
Resolve F into its x-component from Pythagorean theorem:
Fx=Fcos30°
Solve for F:
F= Fx/cos30°
Substitute for Fx from given data:
Fx=90 N/cos30°
=104 N
(b) Resolve r into its y-component from Pythagorean theorem:
Fy = Fsin 30°
Substitute for F from part (a):
Fy = (104 N) (sin 30°)
= 52 N
Answer:
The answer is 91.18 Nm
Explanation:
Solution
Recall that
The length of the rod = 4.99 m
∅ = 26°
Force = 62.5N
Now,
T = r * F
The direction of the torque will be in horizontally northward
The torque magnitude is T =r F sin θ
where ∅ will be the angle between r + F θ= 163°
Therefore,
T = 4.99 * 62.5 * sin 163
T =91.18 Nm