Answer:
W = 0 J
Explanation:
It is given that,
Weight of the crate, W = 100 N
Distance moved by the crate, d = 1.5 m
Let W is the work done to hold the crate 1.5 m above the ground in this way. It is given by the product of force and the displacement. Its formula is given by :

Here,
as it is lifted vertically
W = 0
So, the work done to hold the crate is 0. Hence, this is the required solution.
Answer:
Explanation:
The rate at which heat will be radiated is given by the expression
E = e Aσ ( T⁴ - T₀⁴ )
E is heat radiated , e is emissivity , A is area of surface , σ is stephan's constant T is temperature of the object and T₀ is temperature of the surrounding .
For all the objects given , e , σ T and T₀ are same so E will solely dependent on area of the surface
surface area of cube= 6 r² ,
surface area of sphere = 4 π r²
= 12.56 r²
hemisphere = 2 π r²
= 6.28 r²
12.56 r² >6.28 r² > 6 r²
heat radiated by sphere > heat radiated by hemisphere > heat radiated by cube .
Answer:
48.6 N
Explanation:
rate of mass per second, dm/dt = 5 kg/s
Velocity, v = 35 km/hr = 9.72 m/s
Force acting on the plate
F = v x dm/dt
F = 9.72 x 5 = 48.6 N
Thus, the force acting on the plate is 48.6 N.
If there are 4 molecules of glucose, there will be 24 carbon, 48 hydrogen, and 24 oxygen.