Answer:
Mass of shot (m) = 4 kg
Explanation:
Given:
Velocity (v) = 15 m/s
Mechanical kinetic energy (K.E) = 450 J
Find:
Mass of shot (m) = ?
Computation:
Mechanical kinetic energy (K.E) = 1/2mv²
Mechanical kinetic energy (K.E) = [1/2](m)(15)²
450 = [1/2](m)(15)²
900 = 225 m
Mass of shot (m) = 4 kg
Answer:
a. Her moment of inertia increases and she rotates slower.
Explanation:
As we know that initially when she starts her motion she is in piked position due to which her whole mass is concentrated near the axis of rotation
So here the rotational Inertia of her body will be smaller
Now when is comes closer to the position of landing she extends into layout position due to which her mass will move away from the axis of rotation
Due to this the rotational inertia of her body will increase
now we know that there is no external torque on the system
so here angular momentum must be conserved
So we will have

so if rotational inertia is increasing then angular speed must be slower
so correct answer will be
a. Her moment of inertia increases and she rotates slower.
Answer:The answer must be The weight of the man and the vertical distance moved.
Explanation: you calculate it by the force you applied times the distance you moved
Ethylene glycol is termed as the primary ingredients in antifreeze.
The ethylene glycol molecular formula is C₂H₆O₂.
Molar mass of C₂H₆O₂ is = (2×12) +(6×1) + (216) = 62g/mol
Now that antifreeze by mass is 50%, then there is 1kg of ethylene glycol which is present in 1kg of water.
ΔTf = Kf×m
ΔTf = depression in the freezing point.
= freezing point of water freezing point of the solution
= O°c - Tf
= -Tf
Kf = depression in freezing constant of water = 1.86°C/m
M is the molarity of the solution.
=(mass/molar mass) mass of solvent in kg
=1000g/62 (g/mol) /1kg
=16.13m
If we plug the value we get
-Tf = 1.86 × 16.13 = 30
Tf = -30°c