Answer:
(A) Total energy will be equal to 
(b) Energy density will be equal to 
Explanation:
We have given diameter of the plate d = 2 cm = 0.02 m
So area of the plate 
Distance between the plates d = 0.50 mm = 
Permitivity of free space 
Potential difference V =200 volt
Capacitance between the plate is equal to 
(a) Total energy stored in the capacitor is equal to


(b) Volume will be equal to
, here A is area and d is distance between plates

So energy density 
Answer:
axial stress in the diagonal bar =36,000 psi
Explanation:
Assuming we have to find axial stress
Given:
width of steel bar: 1.25 in.
height of the steel bar: 3 in
Length of the diagonal member = 20ft
modulus of elasticity E= 30,000,000 psi
strain in the diagonal member ε = 0.001200 in/in
Therefore, axial stress in the diagonal bar σ = E×ε
= 30,000,000 psi× 0.001200 in/in =36,000 psi
Answer:
0.6295 A
Explanation:
I=mg/BL put values in this formula.
Answer:
a. the work done by the gravitational force on Block A is <u>less than</u> the work done by the gravitational force on Block B.
b. the speed of Block A is <u>equal to</u> the speed of Block B.
c. the momentum of Block A is <u>less than</u> the momentum of Block B.
Explanation:
a. The work done by the gravitational force is equal to:
w = m*g*h
where m is mass, g is the standard gravitational acceleration and h is height. Given that both blocks are released from rest at the same height, then, the bigger the mass, the bigger the work done.
b. With ramps frictionless, the final speed of the blocs is:
v = √(2*g*h)
which is independent of the mass of the blocks.
c. The momentum is calculated as follows:
momentum = m*v
Given that both bocks has the same speed, then, the bigger the mass, the bigger the momentum.
From Carnot's theorem, for any engine working between these two temperatures:
efficiency <= (1-tc/th) * 100
Given: tc = 300k (from question assuming it is not 5300 as it seems)
For a, th = 900k, efficiency = (1-300/900) = 70%
For b, th = 500k, efficiency = (1-300/500) = 40%
For c, th = 375k, efficiency = (1-300/375) = 20%
Hence in case of a and b, efficiency claimed is lesser than efficiency calculated, which is valid case and in case of c, however efficiency claimed is greater which is invalid.