Answer:
<em>0.45 mm</em>
Explanation:
The complete question is
a certain fuse "blows" if the current in it exceeds 1.0 A, at which instant the fuse melts with a current density of 620 A/ cm^2. What is the diameter of the wire in the fuse?
A) 0.45 mm
B) 0.63 mm
C.) 0.68 mm
D) 0.91 mm
Current in the fuse is 1.0 A
Current density of the fuse when it melts is 620 A/cm^2
Area of the wire in the fuse = I/ρ
Where I is the current through the fuse
ρ is the current density of the fuse
Area = 1/620 = 1.613 x 10^-3 cm^2
We know that 10000 cm^2 = 1 m^2, therefore,
1.613 x 10^-3 cm^2 = 1.613 x 10^-7 m^2
Recall that this area of this wire is gotten as
A = 
where d is the diameter of the wire
1.613 x 10^-7 = 
6.448 x 10^-7 = 3.142 x 
=
d = 4.5 x 10^-4 m = <em>0.45 mm</em>
Answer:
Current flows in a resistor-capacitor circuit because of the varying electric field across the plates of a capacitor induced by an AC voltage source <em>(displacement current)</em>
Explanation:
In a capacitor, current does not flow the same way it does in a circuit, that is through conduction. This is because there is a highly resistive material in between the plates of the capacitor. Rather current flows through a phenomenon called displacement current.
Because of change in charge accumulation with time above the plates, the electric field changes causing the displacement current.
Displacement current arises due to the flow of electrons as a result of the varying magnetic fields set up on the plates of the capacitor when supplied with an AC voltage. It is important to note that a DC voltage does not induce any displacement current.
<em>Through this, phenomenon discovered by Maxwell, current is able to flow in a resistor-capacitor circuit despite the absence of an electrically conductive path through the plates.</em>
Answer:
B. Solar energy
Explanation:
The water cycle is driven primarily by the energy from the sun. This solar energy drives the cycle by evaporating water from the oceans, lakes, rivers, and even the soil. Other water moves from plants to the atmosphere through the process of transpiration.
To solve this problem it is necessary to apply the fluid mechanics equations related to continuity, for which the proportion of the input flow is equal to the output flow, in other words:

We know that the flow rate is equivalent to the velocity of the fluid in its area, that is,

Where
V = Velocity
A = Cross-sectional Area
Our values are given as



Since there is continuity we have now that,






Therefore the speed of the water's house supply line is 0.347m/s
Answer:
The energy required is same for both cases since specific heat capacity (Cp) does not vary with pressure.
Explanation:
Given;
initial temperature, t₁ = 50 °C
final temperature, t₂ = 80 °C
Change in temperature, ΔT =80 °C - 50 °C = 30 °C
Pressure for case 1 = 1 atm
Pressure for case 2 = 3 atm
Energy required in both cases is given;

where;
Cp is specific heat capacity, which varies only with temperature and not with pressure.
Therefore, the energy required is same for both cases since specific heat capacity (Cp) does not vary with pressure.