The net force is negative, and there is a change in motion.
Answer: C
Explanation:
The acceleration does not depend directly on the mass of the object.
Newton's Law is Force = Mass x Acceleration.
Therefore, Acceleration = Force/Mass
The same force is applied in both cases.
Therefore acceleration is inversely proportional to mass.
As mass decreases, acceleration increases.
Say the initial point is (0,0)
The final point is
x = 200 + 135*cos(30) = 200 + 135*sqrt(3)/2 = 316.91 ft
y = 135*sin(30) = 135/2 = 67.5 ft
Resultant vector = (316.91, 67.5) - (0,0) = 316.91, 67.5) ft
Answer:
x_total = (A + B) cos (wt + Ф)
we have the sum of the two waves in a phase movement
Explanation:
In this case we can see that the first boy Max when he enters the trampoline and jumps creates a harmonic movement, with a given frequency. When the second boy Jimmy enters the trampoline and begins to jump he also creates a harmonic movement. If the frequency of the two movements is the same and they are in phase we have a resonant process, where the amplitude of the movement increases significantly.
Max
x₁ = A cos (wt + Ф)
Jimmy
x₂ = B cos (wt + Ф)
total movement
x_total = (A + B) cos (wt + Ф)
Therefore we have the sum of the two waves in a phase movement