Answer:
f_D = =3.24 N/m
Explanation:
data given
properties of air

k = 0.0288 W/m.K
WE KNOW THAT
Reynold's number is given as


= 1.941 *10^4
drag coffecient is given as

solving for f_D


Drag coffecient for smooth circular cylinder is 1.1
therefore Drag force is

f_D = =3.24 N/m
Answer:
speed of boat as

river speed is given as

Explanation:
When boat is moving down stream then in that case net resultant speed of the boat is given as
since the boat and river is in same direction so we will have

Now when boat moves upstream then in that case the net speed of the boat is opposite to the speed of the river
so here we have

as we know when boat is in downstream then in that case it covers 24 miles in 2 hours

also when it moves in upstream then it covers same distance in 3 hours of time



so we have speed of boat as

river speed is given as

The statement that could be made about the energy in this situation would be :
It being transferred from his arms muscles to the ball.
The muscle contraction from his arms created a force that could be used to lift the ball up.<span />
Answer:
The value of charge q₃ is 40.46 μC.
Explanation:
Given that.
Magnitude of net force 
Suppose a point charge q₁ = -3 μC is located at the origin of a co-ordinate system. Another point charge q₂ = 7.7 μC is located along the x-axis at a distance x₂ = 8.2 cm from q₁. Charge q₂ is displaced a distance y₂ = 3.1 cm in the positive y-direction.
We need to calculate the distance
Using Pythagorean theorem

Put the value into the formula


We need to calculate the magnitude of the charge q₃
Using formula of net force

Put the value into the formula






Hence, The value of charge q₃ is 40.46 μC.
The wave that can transmit energy through a vacuum is a electromagnetic wave