Answer:
(a) 
(b) P = 6309.6981 W
(c) Value in above part is described as minimum because there would have been power loss in the actual system to achieve this acceleration from the state of rest.
Explanation:
Given:
mass of car, m = 1140 kg
expression of acceleration, 
where "t" is time in seconds
initial time, 
final time, 
(a)
We know,




Kinetic Energy
∴


(b)
We know,
Power


P = 6309.6981 W
(c)
Value in above part is described as minimum because there would have been power loss in the actual system to achieve this acceleration from the state of rest.
To solve this problem we will apply the concepts related to energy conservation. Here we will use the conservation between the potential gravitational energy and the kinetic energy to determine the velocity of this escape. The gravitational potential energy can be expressed as,

The kinetic energy can be written as,

Where,
Gravitational Universal Constant
Mass of Earth
Height
Radius of Earth
From the conservation of energy:

Rearranging to find the velocity,
Escape velocity at a certain height from the earth
If the height of the satellite from the earth is h, then the total distance would be the radius of the earth and the eight,


Replacing the values we have that


Therefore the escape velocity is 3.6km/s
Answer:

Explanation:
The problem must be addressed through the concepts of electromotive force. By Faraday's law it is defined that

Where
Electromotive Force
N = Number of Loops
A = Area
B = Magnetic Field (chaging through the time)
From this equation and our values, we need to find the time, then we re-arrange the equation



Therefore the time required for the magnetic field to decrease to zero from its maximum value is 
Answer:
9.98 m/s
Explanation:
The force acting on the particle is defined by the equation:
[N]
where x is the position in metres.
The acceleration can be found by using Newton's second law:

where
m = 150 g = 0.150 kg is the mass of the particle. Substituting into the equation,
[m/s^2]
When x = 3.14 m, the acceleration is:

Now we can find the final speed of the particle by using the suvat equation:

where
u = 8.00 m/s is the initial velocity
v is the final velocity

x = 3.14 m is the displacement
Solving for v,

And the speed is just the magnitude of the velocity, so 9.98 m/s.
An imbalance between electrical charges