Since heat here is conserved that means that the heat out is equal to the heat in. We use the expression Q = mC(T2-T1). We caclulate as follows:
Q absorbed = Q released
m1 C (T-T1) = -m2 C (T-T1)
C can be cancelled since they are the same substance.
m1 (T-T1) = -m2 (T-T1)
25 (T-10) = -12 (T-30)
T = 16.49 degrees Celsius
Answer:
Explanation:
For the problem, we should have same reynolds number
ρvd/mu = constant
1000×1×10⁻³×0.3×10⁻³/1.002×10⁻³ = 1400×0.5×d/600
d = 25.66 cm
Answer:
The final velocity of the bullet is 9 m/s.
Explanation:
We have,
Mass of a bullet is, m = 0.05 kg
Mass of wooden block is, M = 5 kg
Initial speed of bullet, v = 909 m/s
The bullet embeds itself in the block which flies off its stand. Let V is the final velocity of the bullet. The this case, momentum of the system remains conserved. So,

So, the final velocity of the bullet is 9 m/s.