Answer:
60.8 cm²
Explanation:
The charge density, σ on the surface is σ = Q/A where q = charge = 87.6 pC = 87.6 × 10⁻¹² C and A = area = 65.2 cm² = 65.2 × 10⁻⁴ m².
σ = Q/A = 87.6 × 10⁻¹² C/65.2 × 10⁻⁴ m² = 1.34 × 10⁻⁸ C/m²
Now, the charge through the Gaussian surface is q = σA' where A' is the charge in the Gaussian surface.
Since the flux, Ф = 9.20 Nm²/C and Ф = q/ε₀ for a closed Gaussian surface
So, q = ε₀Ф = σA'
ε₀Ф = σA'
making A' the area of the Gaussian surface the subject of the formula, we have
A' = ε₀Ф/σ
A' = 8.854 × 10⁻¹² F/m × 9.20 Nm²/C ÷ 1.34 × 10⁻⁸ C/m²
A' = 81.4568/1.34 × 10⁻⁴ m²
A' = 60.79 × 10⁻⁴ m²
A' ≅ 60.8 cm²
Nope. It's called 'centripetal' acceleration. The force that created it MAY be gravitational, but it doesn't have to be. For things on the surface of the Earth moving in circles, it's never gravity.
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to Force of Friction and Torque given by the kinematic equations of motion.
The frictional force by definition is given by

Our values are here,



Replacing,

Consider the center of mass of the body half its distance from the floor, that is d = 0.85 / 2 = 0.425m. The torque about the lower farther corner of the refrigerator should be zero to get the maximum distance, then

Re-arrange for x,





Then we can conclude that 1.42m is the distance traveled before turning.
Answer:
A = 4.76 x 10⁻⁴ m²
Explanation:
given,
weight of the person = 625 N
weight of the bike = 98 N
Pressure on each Tyre = 7.60 x 10⁵ Pa
Area of contact on each Tyre = ?
total weight of the system = 625 + 98
= 723 N
Let F be the force on both the Tyre
F + F = W
2 F = 723
F = 361.5 N
F = P A

A = 4.76 x 10⁻⁴ m²