Answer: Sean is standing still, and Rhea is running toward Sean while kicking the ball
Explanation: Your welcome :)
Answer:
2836.36 kg/m³
Explanation:
Applying,
Densty of granite(D')/Density of water(D) = weight of granite(W')/weight of water displaced(W)
D'/D = W'/W................... Equation 1
Make D' the subject of the equation
D' = W'D/W............... Equation 2.
From the question,
Given: W' = mg = 9.8(15.6/1000) = 0.15288 N, W = 9.8(5.5/1000) = 0.0539 N, Constant: D = 1000 kg/m³
Substitute these values into equation 2
D' = 1000(0.15288)/0.0539
D' = 2836.36 kg/m³
Answer:
I. The horizontal distance traveled by the bullet is greater for the Moon.
II. The flight time is less for the bullet on the Earth.
Explanation:
Horizontal distance depends on the initial speed, height and gravity. Bullets have the same initial speed and are shot from the same height. In these conditions horizontal distance only depends on gravity, which is inversely proportional. Therefore, the less gravity the greater the horizontal distance. Gravity slows bullet and causes its impact on the ground. Since gravity is greater in Earth, the bullet hits faster on the earth.
Answer:
13.54 N/m
0.6 m
4.37 m/s
32.496 m/s²
Explanation:
m = Mass of block = 0.25 kg
k = Spring constant
A = Amplitude
x = Compression of spring = 0.24 m
a = Acceleration = -13 m/s²
v = Velocity = 4 m/s
The weight of the block and force on spring is equal

The spring's force constant is 13.54 N/m
Total energy of the system is given by

At maximum displacement v = 0


The amplitude of the motion is 0.6 m
Speed of the block

The maximum speed of the block during its motion is 4.37 m/s
Forces in the spring

Maximum magnitude of the block's acceleration during its motion is 32.496 m/s²