Answer:
A) The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B) a = 2.96 m/s²
Explanation:
A)
The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B)
The acceleration of upward acceleration of the load of bricks is given by the following formula:
a = g(m₁ - m₂)/(m₁ + m₂)
where,
a = upward acceleration of load of bricks = ?
g = 9.8 m/s²
m₁ = heavier mass = mass of counterweight = 28 kg
m₂ = lighter mass = mass of load of bricks = 15 kg
Therefore, using these values in equation, we get:
a = (9.8 m/s²)(28 kg - 15 kg)/(28 kg + 15 kg)
<u>a = 2.96 m/s²</u>
Answer: 2.72 metres
Explanation:
Given that:
frequency of sound F = 123 Hz. wavelength of sound in the air = ?
speed of sound in air V = 334 m/s
Recall that wavelength is the distance covered by the wave after one complete cycle. It is measured in metres, and represented by the symbol λ.
So, apply V = F λ
λ = V /F
λ = 334m/s / 123Hz
λ = 2.72m
Thus, the wavelength of this sound in the air is 2.72 metres
Use this formula
Vf = sqrt(2gh)
Answer:
T=183.21K
Explanation:
We have to take into account that the system is a ideal gas. Hence, we have the expression

where P is the pressure, V is the volume, n is the number of moles, T is the temperature and R is the ideal gas constant.
Thus, it is necessary to calculate n and V
V is the volume of a sphere

V=8.86*10^{50}L
and for n

Hence, we have (1 Pa = 9.85*10^{-9}atm)

hope this helps!!
1) draw a diagram.
2) label diagram. (split the 100 degrees into 50, (which is right down the middle) to make a right angle triangle.)
3) since its a free body diagram, the forces known must be labelled. (force of gravity). this shows that the straight vertical line of the right angle triangle is Fg (force gravity). label it.
4) use trigonometry. rearrange the equation to solve for what needs to be known.
angles known: 50 (split 100 in half to make a right angle triangle), 90 (since its right angle), and 40 (180-90-50 = 40)
sides known: vertical lined up with the 90 degree angle. Fg. --> fg=mg=500N x 9.81m/s^2 = 4905N
use formula: sin or cos
i used sin. sin(40) = 4905 / ?
- times '?' on both sides. : sin(40) x '?' = 4905
-divide both sides by sin(40): '?' = 4905/ sin(40)
--> Solve.