Answer:
980 J
Explanation:
The change in box's energy is equal to its change in gravitational potential energy:

where
m = 50 kg is the mass of the box
g = 9.8 m/s^2 is the acceleration due to gravity
is the change in height of the box
Substituting numbers, we find

Answer:
Explanation:
Given that,
A light bulb has a resistance of 2.9ohms
R = 2.9 ohms
And a battery of 1.5V is applied
V = 1.5 V
We want to find the rate of energy transformed
First we need to know what rate of energy is
Rate of energy implies that we want to find power. Power is the rate at which work is done
P = Workdone / time
Then,
In electronic, the power dissipated by a resistor is given as
P = V² / R
P = 1.5² / 2.9
P = 0.7759 W
P ≈ 0.776 W
So, the rate at which electrical energy transformed in the lightbulb is 0.776 Watts
Newton's first law says that an object at rest tends to stay at rest while an object in motion stays in motion at a constant velocity unless acted upon by an outside force so the amount of force behind the defensive football player (N) was greater than the quarterback's so he was able to over power him which is also called unbalanced forces
No because an atom consists of <u>two</u> main parts <em>and</em> <u>three</u> subatomic particles - protons, neutrons, electrons. Each one is smaller than an atom, therefore they are subatomic particles. An atom only requires protons and electrons to be an atom - e.g. Hydrogen has 1 proton and 1 electron. Neutrons do not affect the overall charge of the atom, and only increase the atomic mass.
12000 m/s = 12 km/s. Now to go 380000 km, it will take some time. How much time is given in the formula 12km/s. You go 12 kilometers every second. So you take

and that gives you 31,666.666 seconds.