Answer: 14.52*10^6 m/s
Explanation: In order to explain this problem we have to consider the energy conservation for the electron within the coaxial cylidrical wire.
the change in potential energy for the electron; e*ΔV is equal to energy kinetic gained for the electron so:
e*ΔV=1/2*m*v^2 v^=(2*e*ΔV/m)^1/2= (2*1.6*10^-19*600/9.1*10^-31)^1/2=14.52 *10^6 m/s
We actually don't need to know how far he/she is standing from the net, as we know that the ball reaches its maximum height (vertex) at the net. At the vertex, it's vertical velocity is 0, since it has stopped moving up and is about to come back down, and its displacement is 0.33m. So we use v² = u² + 2as (neat trick I discovered just then for typing the squared sign: hold down alt and type 0178 on ur numpad wtih numlock on!!!) ANYWAY....... We apply v² = u² + 2as in the y direction only. Ignore x direction.
IN Y DIRECTION: v² = u² + 2as 0 = u² - 2gh u = √(2gh) (Sub in values at the very end)
So that will be the velocity in the y direction only. But we're given the angle at which the ball is hit (3° to the horizontal). So to find the velocity (sum of the velocity in x and y direction on impact) we can use: sin 3° = opposite/hypotenuse = (velocity in y direction only) / (velocity) So rearranging, velocity = (velocity in y direction only) / sin 3° = √(2gh)/sin 3° = (√(2 x 9.8 x 0.33)) / sin 3° = 49 m/s at 3° to the horizontal (2 sig figs)
Answer:
6.18 m/s
Explanation:
Roller skate collision
The final direction of the system (me=M + person=P) velocity vector is at an angle; Ф, to the direction running south to north. Apply the component form of the impulse-momentum equation, firstly;
x-axis component form (+x east);
+
+
=
+
Ф
60 ·8 + 0 = (60 + 80)
Ф
480 = 140
Ф................. (I)
y-axis component form (+y north);
+
+
=
+ 
Ф
0 + 80.9 = (60 + 80)
Ф
720=
140
Ф
140Vf=
Ф......................................(2)
Substituting (2) into (1) to give the angle;
480 = 720tan Ф
Ф = arctan(0.67) =33.69°.......................(3)
Evaluating (1) with (3) gives the velocity magnitude
480 = 140Vfsin 33.69°
Vf=6.18 m/s
note 1:
This angle corresponds to a direction; 90° - 33.69° = 56.31° north of east.
Answer:

Explanation:
B = Magnetic field = 
d = Diameter of loop = 16 cm
r = Radius = 
i = Current
= Vacuum permeability = 
The magnetic field of a loop is given by

The current needed to produce such a field at the center of the loop is 
In a series circuit . . .
-- The total resistance is the sum of the individual resistors.
-- The current is the same at every point in the circuit.
The total resistance in this circuit is (3Ω + 6Ω ) = 9Ω
The current at every point is (V/R) = (12v / 9Ω ) = <em>1.33 A</em> .
Pick choice<em> (a)</em>.