Answer:

Explanation:
From the question we are told that
Length of spring 
Length of stretched 
Potential energy of spring 
Generally equation for energy stored is mathematically given as



Therefore value of the spring constant in N/m? is given as

Answer:
120V
Explanation:
Given parameters:
Current = 6A
Resistance = 20Ω
Unknown:
Voltage = ?
Solution:
According to ohms law;
V = IR
Where V is the voltage
I is the current
R is the resistance
Now, insert the parameters and solve;
V = 6 x 20 = 120V
Answer:
No, the 50 ohm and 100 ohm resistor will not continue to operate.
Explanation:
A closed circuit is the circuit in which there is no break between the negative and the positive end of the battery.
When in this, combinational circuit the 80 ohm resistor fail then there will not any continue supply of current in the circuit due to the breakage because the electron will flow from negative end of the battery to positive end if their is no breaking in the circuit.
Therefore the 50 ohm and 100 ohm circuit will not continue to operate because of the breaking of the circuit and current will not flow.
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help. Below are the choices that can be found elsewhere:
<span>A. 1.5 * 10^3 Watts
B. 7.3 * 10^2 Watts
C. 3.5 * 10^2 Watts
D. 2.5 * 10^2 Watts
</span>
<span>Work = force*displacement = 10^2*87 = 8,700 joule
Power = work/time = 8,700/6 = 1.45*10^3 (rounded up to 1.5 kw). The answer is A. </span>
Answer:
The magnitude of the average force exerted by the club on the ball during contact = mv/t
Explanation:
Impulse exerted on the ball = Momentum of the ball = mass * velocity = m*v
As we know,
m*v = Integration of F.dt with limits 0 to T
Ft = mv
F = mv/t
The magnitude of the average force exerted by the club on the ball during contact = mv/t