Answer:
Magnification, m = 3
Explanation:
It is given that,
Focal length of the lens, f = 15 cm
Object distance, u = -10 cm
Lens formula :

v is image distance

Magnification,

So, the magnification of the lens is 3.
Answer:
-10.9 rad/s²
Explanation:
ω² = ω₀² + 2α(θ - θ₀)
Given:
ω = 13.5 rad/s
ω₀ = 22.0 rad/s
θ - θ₀ = 13.8 rad
(13.5)² = (22.0)² + 2α (13.8)
α = -10.9 rad/s²
Answer:1.63 m
Explanation:
Given
mass of block 
inclination 
Amount of work done 
block slides a distance s along the Plane
Work done =change in Potential Energy
Increase in height of block is 
Change in Potential Energy 



Answer:
-20v
Explanation:
Data provided in the question as per the given situation
L = 45 mH
f = 250 Hz
V_o = 20V
Based on the above information, let us assume voltage across inductor be V at t
So,

t = 2 ms
Now
The voltage at time t = 2.0 ms is


= -20 volt
= -20v
We simply solved the above equation so that the correct voltage could come
Answer:
The voltage across the capacitor is 1.57 V.
Explanation:
Given that,
Number of turns = 10
Diameter = 1.0 cm
Resistance = 0.50 Ω
Capacitor = 1.0μ F
Magnetic field = 1.0 mT
We need to calculate the flux
Using formula of flux

Put the value into the formula


We need to calculate the induced emf
Using formula of induced emf

Put the value into the formula

Put the value of emf from ohm's law





We know that,


We need to calculate the voltage across the capacitor
Using formula of charge


Put the value into the formula


Hence, The voltage across the capacitor is 1.57 V.