<span>5.98 x 10^-2 ohms.
Resistance is defined as:
R = rl/A
where
R = resistance in ohms
r = resistivity (given as 1.59x10^-8)
l = length of wire.
A = Cross sectional area of wire.
So plugging into the formula, the known values, including the area of a circle being pi*r^2, gives:
R = 1.59x10^-8 * 3.00 / (pi * (5.04 x 10^-4)^2)
R = (4.77 x 10^-8) / (pi * 2.54016 x 10 ^-7)
R = (4.77 x 10^-8) / (7.98015 x 10^-7)
R = 5.98 x 10^-2 ohms
So that wire has a resistance of 5.98 x 10^-2 ohms.</span>
Answer:
Gravity
Explanation:
The answer is gravity because when the 3 masses were hung from the spring, gravity pulled the spring towards the ground.
Answer:
acceleration = -15.3g
Explanation:
given data
speed = 6.00 m/s.
thickness = 12
moves the entire = 12.0 cm
solution
we will use here equation that is
v² - u² = 2 × a × s ........................1
here v = 0 is the final velocity and u = 6.0 m/s is initial velocity and s= 0.12 m is the distance covered and a is the acceleration
so we put here value and get acceleration
a = 
a = 
a = -150 m/s² ( negative sign means it is a deceleration )
and
acceleration in units of g
a = 
a = -15.3 g
Brian’s Complexity Brian’s Complexity Brian’s Complexity Brian’s Complexity
<span><span>1.
</span>If the ramp has a length of 10 and has a
mechanical advantage (MA) of 5. Then we need to find the height of the ramp.
Formula:
MA = L / H
Since we already have the mechanical advantage and length, this time we need to
find the height .
MA 5 = 10 / h
h = 10 / 5
h = 2 meters
Therefore, the ramp has a length of 10 meters, a height of 2 meters with a
mechanical advantage of 5.</span>