From
the problem statement, this is a conversion problem. We are asked to convert
from units of grams to units of kilograms. To do this, we need a
conversion factor which would relate the different units involved. We either
multiply or divide this certain value to the original measurement depending on
what is asked. From literature, we will find that 1000 grams is equal to 1 kilogram. We use this as follows:
<span> 1.440x10^6 g ( 1 kg / 1000 g ) = 1440 kg</span><span>
</span>
Answer:
Vertical distance= 3.3803ft
Explanation:
First with the speed of the ball and the distance traveled horizontally we can determine the flight time to reach the plate:
Velocity= (90 mi/h) × (1 mile/5280ft) = 475200ft/h
Distance= Velocity × time⇒ time= 60.5ft / (475200ft/h) = 0.00012731h
time= 0.00012731h × (3600s/h)= 0.458316s
With this time we can determine the distance traveled vertically taking into account that its initial vertical velocity is zero and its acceleration is that of gravity, 9.81m/s²:
Vertical distance= (1/2) × 9.81 (m/s²) × (0.458316s)²=1.0303m
Vertical distance= 1.0303m × (1ft/0.3048m) = 3.3803ft
This is the vertical distance traveled by the ball from the time it is thrown by the pitcher until it reaches the plate, regardless of air resistance.
Answer:

Explanation:
For the first ball, the moment of inertia and the kinetic energy is:


So, replacing, we get that:

At the same way, the moment of inertia and kinetic energy for second ball is:


So:

Then,
is equal to
, so:




Finally, solving for
, we get:

Explanation:
(a) Displacement of an object is the shortest path covered by it.
In this problem, a student is biking to school. She travels 0.7 km north, then realizes something has fallen out of her bag. She travels 0.3 km south to retrieve her item. She then travels 0.4 mi north to arrive at school.
0.4 miles = 0.64 km
displacement = 0.7-0.3+0.64 = 1.04 km
(b) Average velocity = total displacement/total time
t = 15 min = 0.25 hour

Hence, this is the required solution.
Answer:
Decreased by a factor of 4.5
Explanation:
"We have Newton formula for attraction force between 2 objects with mass and a distance between them:

where
is the gravitational constant on Earth.
are the masses of the object and Earth itself. and R distance between, or the Earth radius.
So when R is tripled and mass is doubled, we have the following ratio of the new gravity over the old ones:




Since
and 

So gravity would have been decreased by a factor of 4.5