Explanation:
It is given that,
Magnetic field, B = 0.5 T
Speed of the proton, v = 60 km/s = 60000 m/s
The helical path followed by the proton shown has a pitch of 5.0 mm, p = 0.005 m
We need to find the angle between the magnetic field and the velocity of the proton. The pitch of the helix is the product of parallel component of velocity and time period. Mathematically, it is given by :





So, the angle between the magnetic field and the velocity of the proton is 50.58 degrees. Hence, this is the required solution.
v₀ = initial speed of the object = 8 meter/second
v = final speed of the object = 16 meter/second
t = time taken to increase the speed = 10 seconds
d = distance traveled by the object in the given time duration = ?
using the kinematics equation
d = (v + v₀) t/2
inserting the above values in the above equation
d = (16 + 8) (10)/2
d = 120 meter
The two forces should be equal therefore:
2.10 * Fa = Fa + 2 * F * cos 18
simplifying the right side:
2.10 * Fa = Fa + 1.902 * F
1.10 Fa = 1.902 F
<span>F / Fa = 0.578</span>
Answer:
Speed of the wave is 7.87 m/s.
Explanation:
It is given that, tapping the surface of a pan of water generates 17.5 waves per second.
We know that the number of waves per second is called the frequency of a wave.
So, f = 17.5 Hz
Wavelength of each wave,
Speed of the wave is given by :
v = 7.87 m/s
So, the speed of the wave is 7.87 m/s. Hence, this is the required solution.
The statement that could be made about the energy in this situation would be :
It being transferred from his arms muscles to the ball.
The muscle contraction from his arms created a force that could be used to lift the ball up.<span />