Answer:
D) Synthesizers have always had a well-established presence in standard ensembles
Explanation:
As synthesizers are electronic music instruments that can create the sounds of many different musical instruments, they have been seen as a threat to many musicians since their invention.
Answer:
a. 2 Hz b. 0.5 cycles c . 0 V
Explanation:
a. What is period of armature?
Since it takes the armature 30 seconds to complete 60 cycles, and frequency f = number of cycles/ time = 60 cycles/ 30 s = 2 cycles/ s = 2 Hz
b. How many cycles are completed in T/2 sec?
The period, T = 1/f = 1/2 Hz = 0.5 s.
So, it takes 0.5 s to complete 1 cycles. At t = T/2 = 0.5/2 = 0.25 s,
Since it takes 0.5 s to complete 1 cycle, then the number of cycles it completes in 0.25 s is 0.25/0.5 = 0.5 cycles.
c. What is the maximum emf produced when the armature completes 180° rotation?
Since the emf E = E₀sinθ and when θ = 180°, sinθ = sin180° = 0
E = E₀ × 0 = 0
E = 0
So, at 180° rotation, the maximum emf produced is 0 V.
We can use kinematics here if we assume a constant acceleration (not realistic, but they want a single value answer, so it's implied). We know final velocity, vf, is 1.0 m/s, and we cover a distance, d, of 0.47mm or 0.00047 m (1m = 1000mm for conversion). We also can assume that the flea's initial velocity, vi, is 0 at the beginning of its jump. Using the equation vf^2 = vi^2 + 2ad, we can solve for our acceleration, a. Like so: a = (vf^2 - vi^2)/2d = (1.0^2 - 0^2)/(2*0.00047) = 1,064 m/s^2, not bad for a flea!
Answer: The angle between the wire segment and the magnetic field 66.42°
Explanation:
Please see the attachment below